
Сучасне мистецтво та VR галереї – що це?
Експерти та мистецтвознавці стверджують, що нерозуміння сучасного мистецтва існує з моменту його існування. Часто, відвідуючи нову виставку я також дивуюсь – що хотів сказати художник? Це може виводити з себе, у когось викликати цікавість, у когось агресію.
Річ у тім, що для того, аби сприймати сучасне мистецтво, потрібно відкинути будь-які упередження і попередній досвід. Сучасне мистецтво слід оцінювати зовсім іншими критеріями, ніж класичне мистецтво.
Класичне мистецтво проповідувало, розповідало про війни, рекламувало вельмож, оспівувало науку та підштовхувало моду. Його використовували замість газетних шпальт та зброї, як літописи кохання та секретні шифри. Це історія, яка сьогодні ховається в музеях та колекціях, а раніше розгорталась просто посеред міст.
Більшість людей намагається сприймати сучасне мистецтво через призму класичного. Класичне та сучасне мистецтво мають кардинально різні цілі, тому порівнювати їх між собою не можна і не потрібно.
Завдання актуального мистецтва – не просто відображати сучасність, а створювати прецедент для роздумів і переосмислення
Тож які місця ви знаєте в Харкові, де розшукати доступне сучасне мистецтво в пошуках нових ідей? Куди можна сходити з друзями або зводити своїх гостей в місті?
Пропоную мінімум три осередки сучасного мистецтва в Харкові, спочатку відвідати їх через ваші смартфони, з проекціями українського артиста Власа Бєлова, сподіваюсь що цього буде недостатньо і – вперед в реальні галереї, дивитись які виставки там.
Технології стрімко змінюють не тільки наше повсякденне життя, але і мистецтво. Якщо сучасне мистецтво майже стирає межі між реальністю і художньої естетикою, то цифрові технології відкрили новий космос для творчих досліджень і художніх рефлексій. І чим далі рухається прогрес, тим цікавіше спостерігати за розвитком цифрового напрямку в мистецтві.
Особливість віртуальних галерей в тому, що декілька художників можуть робити виставку паралельно в одній галереї, навіть коли там йде наступна експозиція.
Муніципальна галерея
Муніципалка» – відома і діяльна харківська галерея з довгою історією проектів у Харкові, Україні й за кордоном. Заснована в 1996 році – стала першою галереєю України, яка отримала муніципальний статус. За той час стала відомою в країні та є одним з місіонерів сучасного мистецтва в Харкові.
Із постійних подій, які асоційовані з галереєю – це фестиваль сучасного мистецтва для молодих художників NonStopMedia, працює програма резиденцій, проводиться урбаністичний фестиваль Street-Art Fest і всеукраїнський проект із центром у Харкові «Кураторський інтенсив».
В 2019 році Муніціпальна Галерея разом з Єрмілов Центр керує і запускає бієналє молодого сучасного мистецтва в Харкові.
Єрмілов Центр
Місія – популяризація сучасного мистецтва та розвиток культурного середовища Харкова, тому тут легко зіткнутися з партнерськими міжнародними або консульськими проектами, не обов’язково харківських художників або кураторів.
ComeIn
Сome In – це затишний виставковий зал у центрі Харкова.
У галерейному магазині можна придбати цікаві художні видання та іншу продукцію, пов’язану з мистецтвом. Треба відзначити ентузіазм та прихильність справи команді та різноманітній кількості цікавих подій, які генерує галерея. Нещодавно в галереї також окремий видавничий напрямок власної літератури – IST Publishing.
Чи все я знаю? Куди ходите ви?
Автор Сергій Прокопенко, Gwara Media.